Wypożyczalnie samochodów znacząco ułatwiły życie wielu osobom, które z różnych przyczyn nie mają aktualnie dostępu do samochodu. Zakłady dostawcze mogą bez trudu zastąpić samochód z jakiegoś powodu niedostępny w danym momencie, firmy mogą też bez trudu przetransportować coś bez konieczności kupowania czy leasingowania samochodu. Nie będziemy jednak o tym pisać, gdyż dzisiejszy temat postara się odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto wypożyczyć samochód na stałe?”.

Długi, planowany okres wypożyczenia auta

wypozyczalnia samochodowW czasach leasingu i sprowadzania niedrogich samochodów zza granicy, stały wynajem samochodu wydaje się wręcz naiwny, jednak jest to tylko jedna strona monety. Niewprawionym okiem można zobaczyć jedynie brak własnego samochodu i koszt wynajmu – natomiast zaznajomiony już z tematem przedsiębiorca zobaczy oszczędności. W jaki sposób można oszczędzać, biorąc auto z miejsca takiego jak wypozyczalnia samochodow? Otóż odpowiedź jest prosta – odprowadzanie niższego podatku dochodowego. Jest to dość skomplikowany proces balansu między wzbogacaniem i kosztami, które większość młodych przedsiębiorstw zwyczajnie pożarły w pierwszym roku działalności. Koszt wynajmu auta narzucany przez wypozyczalnie samochodow można jednak bez trudu wbić w koszty prowadzenia biznesu, co jednocześnie obniża podatek dochodowy, jaki trzeba zapłacić. Jest to szczególnie przydatne dla firm oferujących wynajem pracowników, czyli mających ogromne przychody przy minimalnych wydatkach.

No dobrze, ale co z leasingiem? Koszty są podobne, jednak pod koniec jego opłacania samochód wchodzi w posiadanie firmy. Właśnie to jest problem – jeżeli wchodzi w jej posiadanie, od razu podbija koszty i przychody, przez co podatek dochodowy rośnie w znaczący sposób. Leasing trwający trzy lata pozwala na ograniczenie kosztów przez ten właśnie okres, jednak trzeba mieć na uwadze, że na sam koniec okresu spłacania firma staje się właścicielem samochodu za przykładowe siedemdziesiąt tysięcy! Podatek od tej kwoty jest ogromny i nieprzygotowana firma splajtuje, zanim zdąży go zmniejszyć.

Kontrolowany wynajem – mimo że kosztuje – pozwala na odpisanie kosztów z tegoż podatku. To tak naprawdę kwestia podejścia i umiejętności właściciela firmy – trzeba jednak wiedzieć, że opcja ta istnieje i w dobrych rękach może przynieść więcej zysków niż strat. Watro też wspomnieć – prawie każda wypożyczalnia samochodów pokrywa koszty eksploatacji samochodu takie jak warsztat czy ubezpieczenie, które w innym wypadku byłoby na głowie przedsiębiorcy.

Nie zostaje nic innego jak sporządzić dla swojego biznesu bilans zysków i strat, jakie można mieć w wypadku wynajmu samochodu na stałe. Mamy nadzieję, że tekst ten odpowiedział na to pytanie i być może otworzył Państwa na możliwość, jaką jest stały wynajem samochodu z wypożyczalni.