wypozyczalnia aut - lawetaSamochody mają to do siebie, że się psują – taka jest prawda, z którą nie bardzo jest co zrobić. Nie jest to zwykle większym problemem, jeżeli psuje się pod domem – co jednak zrobić, gdy zepsuje się podczas wyjazdu służbowego na drugi koniec kraju lub w trakcie spotkania z rodziną w zupełnie innym mieście?

Oczywiście można wynająć samochód zastępczy, jednak przecież nie zostawi się swojego wozu na pożarcie rdzy. Z drugiej strony, patrząc na ceny wynajmu profesjonalnych lawet razem z kierowcą, na pewno jest to jakaś opcja. Postaramy się więc w tym tekście znaleźć i opisać pewną opcję, którą właściciele niefunkcjonujących samochodów mogą wybrać, by nie przepłacić.

Samodzielny wynajem małej lawety

Szczególnym problemem z lawetami zapewnianymi przez ubezpieczalnie jest limit kilometrów. Zwykle nie jest on wystarczający, zwłaszcza gdy samochód przestał działać w znacznej odległości od miejsca zamieszkania. Na szczęście wiele wypożyczalni posiada na swoim podorędziu lawety, które nie wymagają prawa jazdy innego niż kategorii B. Ich wynajem jest zwykle znacznie tańszy, szczególnie porównując to do cen lawet liczących odległość w kilometrach.

Koszt takiego rozwiązania może dojść do ogromnych rozmiarów, zwłaszcza wtedy, gdy samochód przestał działać na drugim końcu Polski. W wypadku wynajmu jedynym minusem jest konieczność samodzielnego prowadzenia lawety, jednak dobry kierowca nie będzie miał z tym żadnego problemu. Problemem może być natomiast używanie wyciągarki, jednak każda wypożyczalnia aut na pewno pomoże rozwiązać ten kłopot.

Firmowy i niefirmowy wynajem lawety na wyjazd zagraniczny

Najczęstszym przypadkiem „złośliwości rzeczy martwych” jest zepsucie się samochodu w trakcie wyjazdu zagranicznego. O ile przewiezienie samochodu lawetą na terenie kraju nie zawsze jest tanie, o tyle przewóz zagraniczny nie jest często nawet obsługiwany przez większą część ubezpieczalni. Jeżeli natomiast oferty ubezpieczalni obejmują już takie usługi, to zwykle mają odgórnie ustalony limit kilometrów, na jaki mogą samochód przewieźć. Wtedy wypozyczalnia aut i wynajęta laweta staje się wręcz koniecznością. Trzeba naturalnie przed wyjazdem dowiedzieć się, czy dana wypożyczalnia obsługuje możliwość przejazdu przez granicę, gdyż wymaga to specjalnego zestawu ubezpieczeń, na które nie wszystkie wypożyczalnie się decydują.

Jak widać, można więc wynająć lawetę samemu i samodzielnie zająć się tym problemem. Będzie to na pewno tańsza opcja w wypadku, gdy ogranicza Was limit kilometrów i, mimo że może być to dodatkowy kłopot, to w ostatecznym rozrachunku na pewno wyjdzie na plus.